AKADEMIA KENJUTSU (kenjutsu_ryu) wrote,
AKADEMIA KENJUTSU
kenjutsu_ryu

SPORTY WALKI vs SZTUKI WALKI 
Karate Kyokushin – an example of Fight Sport with Budo Spirit


SPORTY WALKI vs SZTUKI WALKI


Moi Drodzy,

Często w różnorakich dyskusjach pojawiają się problemy interpretacyjne dot. różnic pomiędzy SZTUKAMI a SPORTAMI WALKI.
Analizując różnice, można doszukiwać się ich w historycznych korzeniach – sporty walki maja na ogół znacznie późniejszą genezę (w przypadku japońskich sportów walki jest to na ogół przełom XIX i XX wieku), można odwoływać się do technicznej zawartości, pragmatyczności technik, tytułów, rang, form przekazu, form treningu, etykiety, relacji Mistrz-Uczeń i wielu, wielu innych kryteriów……

Dla mnie osobiście podział jest bardzo prosty.

Sporty walki
to te wszystkie systemy, które bazują na rywalizacji i są ukierunkowane na cel inny niż tylko praktykowanie. Jeśli celem adepta jest Medal, Tytuł, Status, Ranga, Puchar czy jakikolwiek inny element prestiżu wskazujący, iż zdobył on trofeum w bezpośredniej rywalizacji z innymi, to dla mnie jest to sygnałem, iż mamy do czynienia ze SPORTEM opartym na rywalizacji ukierunkowanej na cel.
W takim modelu oprócz wewnętrznej motywacji do treningu, bardzo ważną rolę odgrywa cel o charakterze zewnętrznej nagrody.
Do SPORTÓW WALKI zaliczam więc np.: Karate Kyokushin, Karate Wado-Ryu, Tang Soo Do, Taekwondo, Judo, Kendo, Iaido, Muai Thay i wiele innych.

Sztuki walki to systemy, których istota sprowadza się do praktyki dla sensu samej praktyki. Jest to więc droga doskonalenia w której nie występują elementy sportowej rywalizacji, model konkurencji bazujący na udowadnianiu iż ktoś jest „lepszy” od kogoś innego …..
Celem praktyki sztuk walk nie jest żaden tytuł, medal, czy inny element zewnętrznego prestiżu. Motywacja do treningu ma w dominującym wymiarze wewnętrzny charakter i jest efektem relacji Mistrz-Uczeń. Zewnętrzne atrybuty prestiżu są raczej drugoplanowe i mają bardziej ceremonialny charakter. Rywalizacja bezpośrednia należy do rzadkości, a jeśli występuje (formy KUMITE) ich istota ma rozwojowy charakter (efekt szkoleniowy), a nie wiąże się z pozyskiwaniem nagród i symboli prestiżu.
Do SZTUK WALKI zaliczam min. : Kenjutsu, Aikido, Karate Shotokan i okinawskie style karate, Kyudo, Ju-Jutsu, Hapkido, Iaijutsu, Bojutsu i wiele innych.

Oba nurty dziedziczą najlepsze tradycje wojowników swoich kultur  !

Z Szacunkiem

Dariusz Wyspiański

PS. Odmienną kategorią są tzw. Systemy Combatowe - opracowane na użytek militarny, techniki praktycznego wykorzystania umiejętności w celu jak najskuteczniejszego obezwładnienia przeciwnika. Paradoskalnie to te właśnie systemy najbliższe są idei  Bujutsu a więc sumy technik bojowego przeznaczenia - w tym nurcie umieszczam min. :  rosyjskie :"Sistema", "Rukopashnyi boi", polskie : "Combat 56", BAS 3, czy izraelską "Krav-Magę".  Warto pamiętać, iż niemal każdy kraj na potrzeby swoich "Special Operation Forces" dysponuje takim systemem.....


FOTOGRAFIA :

Kenjutsu – an example of Martial Art (Dojo in France)
 
Dojo in USA

Tags: akademia kenjutsu, karate, karate kyokushin, kenjutsu, kenjutsu-ryu, martial art
Subscribe

 • SHI TSUMADE...

  SHI TSUMADE - czterosekwencyjna aplikacja technik. Fundament metody edukacyjnej w systemie Kenjutsu Ryu DOMO ! Dariusz…

 • MOKUSO WAZA...

  Techniki oczyszczenia umysłu, koncentracji związane z tradycją medytacji ZEN, nazywane w japońskich sztukach walk - " MOKUSO WAZA", są…

 • HAGAKURE ....

  HAGAKURE - zapiski znalezione pod liścmi ..... DOMO ARIGATO ! Dariusz Wyspianski - "Kenjutsu Ryu"

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments