?

Log in

No account? Create an account

RECENZJA : Tomasz Piotrkowicz - „Kenjutsu. Podręcznik walki mieczem katana z płytą DVD” 
Kenjutsu manual elaborated by Shihan Tomasz Piotrkowicz (Poland)


RECENJZA : Tomasz Piotrkowicz - „Kenjutsu. Podręcznik walki mieczem katana z płytą DVD

Moi Drodzy,

Sensei Tomasz PIOTRKOWICZ to jeden z najbardziej zasłużonych Budoków w Polsce, osoba, której wkład w rozwój japońskiej „sztuki miecza” w naszym kraju jest bezapelacyjny. Dodajmy, iż Shihan Piotrkowicz jest jednym z najbardziej zaawansowanych Europejczyków w klasycznym Karate (posiada 7 DAN) oraz prekursorem popularyzacji CHANBARA i BATTODO w Europie.
Poniżej pozwalam sobie zaprezentować wikipedyjski życiorys Shihana T.Piotrkowicza :


Tomasz Piotrkowicz - mgr inż. Jeden z prekursorów karate w Polsce, popularyzator kultury japońskiej i ekspert japońskich sztuk walki. Rozpoczął treningi w 1970 r. Podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Rolniczej w Warszawie założył studenckie kluby karate na tych uczelniach. Ukończył pierwsze w Polsce kursy instruktora sportu karate, instruktora I klasy i kurs sędziowski PZKarate. Dodatkowo zdobył uprawnienia instruktora boksu i sportu chanbara. Był sędzią na I, II i III Mistrzostwach Polski PZKarate. W latach 1983-86 pełnił funkcję prezesa Studenckiej Federacji Karate. Wprowadził w Polsce styl karate Gosoku-ryu, szermierkę samurajską battodo, sport walki chanbara, mieszaną sztukę walki MMA kubojitsu. Jest pierwszym w Polsce dyplomowanym posiadaczem tytułu shihan w karate (1994 r.). W 1995 r. wybrany został prezesem Polskiego Stowarzyszenia Karate, w 2009 roku prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Budo i wiceprezesem European Sports Chanbara Federation. Zorganizował wiele międzynarodowych zawodów m. in.: VII Puchar Świata Karate im. T. Kuboty (1997), European Kubota Cup (2007), I-III Międzynarodowe Battodo Tai Kai (2005, 2006, 2009), Spochan Baltic Cup (2007), mecz towarzyski karate USA-Polska (1993), mecz towarzyski karate Ukraina-Polska (2005), Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Gosoku-ryu (od 1993 r.). Na jego zaproszenie przyjechało do Polski wielu mistrzów budo m.in.: Giorgio Bortolin, Fumio Demura, Dario Gamba, Mitsuo Hataya, Kenichi Hosokawa, Takayuki Kubota, Rod Kuratomi, Val Mijailovic, Hideo Ochi, Tom Serrano, Tetsundo Tanabe, Yoji Yamanaka. Posiadacz bardzo wysokich stopni mistrzowskich nadanych mu przez japońskich mistrzów m.in.: 7. dan karate (2008), 6. dan tameshigiri (2008), 5. dan battodo (2005). Ekspert samoobrony i walki japońską oraz okinawańską bronią.


Warto zaznaczyć, iż „drogą miecza” podążają także dwaj synowie Mistrza Piotrkowicza, kultywując rodzinne tradycje zarówno w obszarze fascynacji „Karate”, jak i „Battodo”.

Shihan Tomasz Piotrkowicz jest autorem pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika KENJUTSU, z którym – ja także – miałem okazję się zapoznać.
Przyznam, iż jestem pod wrażeniem czytelności, prostoty i logiki przekazu jaki zawiera książka sensei Piotrkowicza. „Podręcznik walki mieczem” adresowany jest do początkujących adeptów „Kenjutsu”, zawiera podstawy, wyjaśnia fundamenty sztuki walki mieczem.
Czyni to w sposób czytelny, jasny i bardzo plastyczny. Materiały wizualne (DVD) są czytelne, zbudowane w oparciu o przemyślana strukturę przekazu podstaw nauczania, jej zrozumienie nie powinno sprawić kłopotów nawet absolutnemu laikowi.
Podręcznik Sensei Piotrowicza jest ofertą adresowana dla ludzi, którzy nie zawsze mają możliwości i czas do tego by ćwiczyć regularnie w sekcji.
Zaprezentowany rzetelny materiał dydaktyczny, poparty dobrze zrealizowanym filmem pozwala początkującemu adeptowi na wejście na „drogę miecza” z „wirtualnym sensei” i pod jego kierunkiem „szlifować” podstawy.

Materiał dydaktyczny opracowany przez Shihana T. Piotrkowicza zadaje kłam, tezie powszechnie lansowanej - (ze wzgledów głównie komercyjnych) –, iż nie można samodzielnie trenować podstaw „Kenjutsu” z uwagi na „złe nawyki” jakich nabywa się podczas samodzielnego treningu.
Otóż, można – przykład Musashiego Miyamoty może być wzorcem – a materiały opracowane przez Pana Tomasza Piotrkowicza pomocą w samodzielnej pracy nad prawidłowymi podstawami swojej własnej „drogi miecza”, do czego zachęcam wszystkich pasjonatów samurajskiej kultury !


DOMO !

Dariusz Wyspiański

( „Kenjutsu-Ryu System”, Shidoin & Kancho)


Shihan Tomasz PIOTRKOWICZ – „Szkoła Samurajów” :
                          www.youtube.com/watch

Comments

January 2018

S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Powered by LiveJournal.com